bulgariamagica.pl to miejsce w Sieci, dzięki któremu marketing staje się prosty!

Poznaj naszą redakcję

Czy warto budować domy energooszczędne?

Maciej Jakubowski 0 komentarzy 2019-03-11
Czy warto budować domy energooszczędne?

Zastanawiając się nad wyborem sposobu ogrzewania w projektowanym domu, można w gruncie rzeczy osiwieć. Gaz, prąd, może piec na paliwo stałe? Ogrzewanie podłogowe, grzejniki, promienniki, a może piece akumulacyjne? Można sobie teoretycznie wyliczyć koszty ogrzewania, biorąc pod uwagę kubaturę budynku i stopień jego izolacji termicznej, ale tylko w odniesieniu do aktualnych cen. Te mogą się w każdej chwili zmienić, bo zależą one od stanu polskiej energetyki, kursu dolara, cen gazu, paliw stałych, a nawet od polityki, zarówno krajowej, jak i zagranicznej.

Nikt zatem nie jest w stanie przewidzieć, jakie ogrzewanie będzie najtańsze za pięć, dziesięć czy piętnaście lat, a myśleć trzeba długofalowo. Raz zainstalowany system ogrzewania budynku prawdopodobnie pozostanie w nim na długie lata, bo wymiana jest kosztowna, a i nie zawsze możliwa.

W tej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest budowa domu energooszczędnego. Kto raz postawi na dobrą izolację i nowoczesną wentylację budynku, ten nigdy nie będzie przepłacał za jego ogrzewanie. Bez względu na źródło energii będzie jej musiał zużywać niewiele, a w domu i tak będzie ciepło. Zapewnia to przede wszystkim doskonała izolacja, która powoduje, że przez ściany i dach ciepło nie ucieka na zewnątrz. Takie są m.in. kanadyjskie domy stawiane przez firmę Dor-Tex. Można też pokusić się o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – wówczas na ogrzewanie pójdzie jeszcze mniej energii. Oszczędności pozostaną w portfelu inwestora i jego rodziny, a także wszystkich, którzy w danym budynku będą mieszkali jeszcze długo po nich.     

Spodobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!